Aktuell ställning

Kriterierna för att kvalificera sig till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke i 14- och 16-årsklasserna enligt följande punkter:

Kvalificerande tävlingar:  SALK Open, Båstadtennisen samt JSM inne och utomhus.

Poängberäkning: vinnare 5 p, finalist 3 p semifinalist 2 p, kvartsfinalist 1 p.
Poängen i de fyra tävlingarna läggs samman. Om två personer hamnar på samma poäng så avgör antal segrar, annars delas stipendiet.

Vinst = 5
Finalist = 3
Semifinal = 2
Kvartsfinal = 1
F14
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Lea Nilsson, SALK x 5 5 5 15
Tiana Tian Deng, SALK x 3 3 3 9
Sonja Wedinski, SALK x 2 2 2 6
Rebecca Malmström, KLTK x 2 1 3
Fredrika Nicander, KLTK x 1 1 1 3
Valeria Marinova, Karlskrona TK 1 2 3
Nathalie Mackay Westling, SALK x 2 2
Lykke Lindorff, KLTK x 1 1
Tyra Brito, Staffanstorp TK x 1 1
Ira Mavinkovic, Ullevi TK x 1 1
Alexia Kotur, GLTK 1 1
Rafaela Mihailescu, Ullevi TK 1 1
Hedvig Turesson, Helsingborgs TK 1 1
Isabelle Rockler, Solna TK 1 1
P14
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Victor Ryden, Södertälje Padel & Tennisklubb x 5 5 10
Jesper Ekoff, USIF 2 5 7
Linus Andersson, Helsingborgs TK x 3 2 5
Fabian Engkvist, Hellas Tennisklubb x 3 1 4
Mick Ilnicki, Fair Play TK x 1 2 1 4
Maximilian Schlawitz, DjTK x 1 2 3
Filip Hesser, Lidingö TK 3 3
William Kaltenecker, Norrköpings TK x 2 2
Maximus Muller, Södertälje Padel & Tennisklubb x 2 2
Marcus Sehested, Söndrums TK 1 1 2
Daiya Hino, Danderyds TK x 1 1
Emil Becovic, Malmö Tennisklubb x 1 1
Love Nyqvist, Ullevi TK 1 1
Isak Bössfall, Västerås Tennisklubb 1 1
Oscar Karmteg, Smedslättens LTK 1 1
Knut Andersch, Vallda TK 1 1
F16
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Linea Bajrajliu, Helsingborgs TK x 2 5 5 12
Bella Bergkvist Larsson, Helsingborgs TK x 5 3 2 10
Isabella Svahn, KLTK x 2 2 3 7
Nellie Taraba Wallberg, GLTK x 3 2 5
Tilda Hessleryd, Helsingborgs TK x 1 2 3
Tilda Larsson, Fair Play TK x 1 1 2
Louise Ternström, Näsbyparks TK x 1 1 2
Nora Louko, SALK x 1 1
Fredrika Runström, Fair Play TK x 1 1
Antonina Czajka, Linköpings TK x 1 1
Lea Nilsson, SALK x 1 1
Tiana Tian deng, SALK x 1 1
Valda Matuseviciute, KLTK 1 1
Victoria Kapcia, Söndrums TK 1 1
P16
Salk Open
JSM-inne
Båstad-tennis
JSM-ute
Totalt
Ludvig Hede, Särö LTK x 5 5 5 15
Tom Noltorp, Fair Play TK x 3 2 3 8
William Rejchtman Vinciguerra, Fair Play TK x 2 3 5
Albert Widell, Helsingborgs TK x 1 2 2 5
Emil Kindhult, Smedslättens TK x 2 2 4
Patrik Munkhammar, Nynäshamns TK x 1 1 2
David Margoulis, Särö LTK x 1 1 2
Wille Sjödell, Jönköpings Tennisklubb 1 1 2
Simon Munkhammar, Nynäshamns TK 1 1 2
Tim Malmqvist, Höllvikens TK x 1 1
Bruno Johansson, Kristinehamns TK 1 1
Cameron Kruman Amiri, Malmö Tennisklubb 1 1